Ďakujeme za prejavený záujem

Je pre nás veľmi dôležité, aby ste naše služby dokonale poznali. Zanechajte nám prosím svoj kontakt, radi Vás oboznámime s informáciami prostredníctvom krátkej nezáväznej konzultácie, zároveň získate priestor na akékoľvek otázky.

Pôjdu ceny nehnuteľností dole?

Pôjdu ceny nehnuteľností dole? Pozrite si aktuálne predikcie.

Plánujete kúpu nehnuteľnosti a rozmýšľate nad tým, či by ste mali konať hneď, alebo je lepšie počkať? Pôjdu ceny nehnuteľností dole v najbližších mesiacoch, alebo treba počítať s ich ďalším rastom? Nikto nepozná presnú odpoveď, avšak odborníci prinášajú pomerne zaujímavý odhad ceny nehnuteľností na nasledujúce roky. Pripravili sme si pre vás prehľad tých najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali brať do úvahy. 

Vývoj realitného trhu v zahraničí 

Obvykle platí, že náš trh s istým časovým odstupom kopíruje dianie v iných európskych krajinách. Práve preto stojí za pozornosť, že na rok 2023 odborníci v susednom Česku predpovedajú pokles cien nehnuteľností až na úrovni 10 %. Aj v ostatných európskych krajinách dochádza k stabilizácii trhu, v mnohých ceny realít postupne klesajú.

Zahraniční odborníci v európskych krajinách však zatiaľ nepredpovedajú extrémne poklesy. Väčšinou očakávajú, že ceny sa budú znižovať v jednotkách percent. To, čo bude po roku 2023, zatiaľ nikto netuší. Môže dôjsť k väčším prepadom, no pokiaľ sa situácia na trhu trochu zlepší, nikto nevylučuje, že nedôjde k ďalšiemu nárastu cien. 

Aj na Slovensku už ceny klesajú 

Už koncom roka 2022 odborníci uvádzali, že na Slovensku mierne klesli ceny nehnuteľností. Poklesy boli badateľné najmä vo východnej časti územia, v Košiciach a Prešove, kde boli na úrovni 5,66 %, respektíve, 5,48 %. O niečo menší pokles nastal aj v niektorých mestách na západnom Slovensku.

Pokles cien rekreačných nehnuteľností 

Chaty a iné rekreačné nehnuteľnosti sú azda najviac zasiahnuté aktuálnou neľahkou situáciou na trhu. Realitní makléri zaznamenali, že dopyt po týchto objektoch sa už koncom roka 2022 citeľne znižoval. V dôsledku toho vzniká tlak na ceny a tie postupne klesajú. Počas roka 2023 tak môžeme očakávať viditeľné zlacňovanie týchto nehnuteľností, možno aj na úrovni viac ako 10 %. 

Odhad ceny nehnuteľností na najbližšie obdobie 

Viacerí odborníci sa zhodujú, že počas roka 2023 nedôjde k významnému poklesu. Trh bude zrejme zastabilizovaný na približne rovnakej úrovni ako teraz. Ceny možno o niečo klesnú, no pravdepodobne netreba čakať žiadne významné prepady. To platí pre trh s bytmi a rodinnými domami. V prípade rekreačných nehnuteľností môžu byť poklesy výraznejšie. 

Rent-to-own, férová cesta k vlastnému bývaniu.

Rent-to-own, férová cesta k vlastnému bývaniu.

Novostavby významne nezlacnejú 

Ak pôjdu ceny nehnuteľností dole, novostavby pravdepodobne zaznamenajú najmenšie poklesy. Cena materiálov a ľudskej práce totiž kvôli vysokej inflácii v posledných mesiacoch významne narástla. Developeri si tak nemôžu dovoliť výrazné zlacňovanie. 

Pri menších nehnuteľnostiach klesajú ceny najviac  

Aktuálny mierny pokles cien nehnuteľností sa týka predovšetkým menších bytov – jednoizbových či dvojizbových. Na väčších bytoch a domoch sa zlacňovanie prejavuje najmenej. Ich kupujúcimi sú totiž bonitní ľudia, ktorí často nie sú tak výrazne ovplyvnení aktuálnou krízou. Nedochádza tak k významnému poklesu dopytu a predajcovia nie sú tlačení k znižovaniu cien.

Kúpiť byt teraz, alebo keď pôjdu ceny nehnuteľností dole? 

To, či pôjdu ceny nehnuteľností dole, nevie s úplnou presnosťou predpovedať nikto. Môže sa stať, že v roku 2024 dôjde k významnému prepadu a ceny zrazu poklesnú aj o 20 %. Oveľa pravdepodobnejší je však scenár, že ceny budú zmrazené a poklesy nebudú tak významné, aby stáli za pozornosť. Jednoducho, časovanie trhu sa veľmi nevypláca.

Keď si poviete, že radšej si nekúpite byt teraz, ale počkáte rok či dva, môže sa ľahko stať, že tým v skutočnosti nič nezískate. Akurát, možno prídete o zaujímavú ponuku, ktorú máte aktuálne k dispozícii. Naša rada preto znie – ak si chcete a potrebujete kúpiť nehnuteľnosť, spravte tak ihneď a nečakajte na vývoj trhu.

Kúpa nehnuteľnosti ihneď a bez úveru 

Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť byt či dom v aktuálnej dobe, prekážkou možno budú vysoké úrokové sadzby na hypotékach. Aj na tento problém však existuje jednoduché riešenie – stačí využiť službu prenájom s odkúpením neskôr.

Ako to funguje? Vyberiete si nehnuteľnosť, o ktorú máte záujem a pošlete nám o nej informácie. My vám vypracujeme ponuku a keď s ňou budete súhlasiť, nehnuteľnosť kúpime za vás. Následne vám ju budeme výhodne prenajímať. Vy sa tak do nej viete nasťahovať bez toho, aby ste si brali hypotéku. Keď sa postupne situácia na trhu upokojí a došetríte si peniaze, za vopred dohodnutých podmienok vám dom či byt odpredáme.

Vás tak nemusí trápiť, či pôjdu ceny nehnuteľností dole a aký je odhad ceny nehnuteľností na najbližšie roky. Bývate ihneď a bez zbytočných starostí!

Pre viac informácií nás kontaktujte prostredníctvom kontaktného formulára na našej webovej stránke, telefonicky alebo emailom. Tešíme sa na spoluprácu.

Viac na www.bizpartnerfinance.com

« späť na všetky články